High School Schedule


 DATE OPPONENT SITE TIME Win/Loss
 November 29th Niobrara-Verdigre Away 6 pm/ to followG: W 58-32
B: W 50-48
POSTPONED 
December 1st
DECEMBER 18th
 Central Valley
 (Greeley-Wolbach-North Loup-Scotia)
 Home POSTPONED
December 18th
 G: L 40-44
B: L 63-66
 
 December 4th Spalding Academy Away 6 pm/to follow G: L 36-28
B: W 46-34
 December 7th Twin Loup
 (Loup County-Sargent)
 Home6 pm/ to follow G: W 46-30
B: W 70-31
 December 8th Cody-Kilgore Home3 pm/ to follow
Central Standard Time
G: W 46-28
B: W 46-31
 December 11th Orchard-Clearwater Away6:30 pm/ to followG: W 47-26
B: L 47-71
 December 14th
 Elkhorn Valley
(Tilden)
Home 6 pm/ to followG: L 49-62
B: W 49-33
 December 15th
 South Central
(Bonesteel-Fairfax-Burke)
Home 6:15 pm/ to followG: W 43-36
 B: W 40-34
 December 28th/29th
 Holiday Tournament
(Ainsworth-North Central-Ord-Stuart)
Away at Bassett 12 O'clock NoonG: Ord W 54-44
G: North Central L 29-48
 B: Ord W 39-34
B: Ainsworth L 53-73
 January 3rd Boyd CountyHome 6 pm/ to followG: L 28-41
B: L 46-51
 January 5th Neligh-OakdaleAway 3 pm/ to followG: W 49-43
B: L 43-58
 January 8th Chambers-Wheeler CentralHome 6:30 pm/ to followG: L 29-54
B: W 56-31
 January 11th Elgin Public-Pope John Away 6:15 pm/ to follow
G: L 36-45
B: W 67-47
 January 17th GIRLS ONLY
North Central
 Away 6 pm/ to followG: L 33-42
 January 18th
 Santee
 Home 6 pm/to followCancelled
 January 24th St.Mary'sHome 6:30 pm/ to followG: W 47-21
B: W 38-35
 January 26, 28, 29,31 
February 2nd
 NVC
 1st Round-
2nd Round- top 2 seeds
3rd Round-
Finals-Niobrara
 Monday Night: Boys
Tuedsay Night: Girls
G: R1 - St. Mary's W 45-27
G: R2 - Elkorn Valley L 41-65

B: R1 - Neligh Oakdale L 45-73
 February 5th AinsworthAway 6 pm/ to followG: W 62-57
B: L 62-70
 February 8th Ewing Away 6:15 pm/ to followG: L 43-54
B: W 45-35
 February 15th
 BOYS ONLY
North Central
 Away 6 pmB: 63-40
 February 11, 12 &14 GIRLS- Sub Districts TBA TBAEwing
43-46
 February 22nd GIRLS- District Finals TBA TBA
 February 18, 19 &21 BOYS- Sub-Districts 1st Round-Atkinson
2nd Round-Atkinson
 1st Round-5 pm
2nd Round-6 pm
EPPJ
 
56-32
St.Mary's
37-36
February 23rd BOYS- District FinalsGreely 6 pmLoomis
50-56
February 28 March 1 & 2 GIRLS STATE Lincoln TBA
 March 7, 8, &9th BOYS STATE Lincoln TBA


Comments